Jak se využívá měď v elektrotechnice? Prozradíme podrobnosti

0 Comments


Měď řadíme k vysoce vodivým elektrickým materiálům. Co o používání mědi v elektrotechnice možná ještě nevíte?

Měď v elektrotechnice 

Měď je kov načervenalé barvy, který se získává ze sulfidických rud. Využívá se k tomu postupné pražení a dmýchání (besemerace). Tento kov je dobře tvářitelný za studena i za tepla. Měď rovněž charakterizuje odolnost vůči atmosférické korozi a je možno ji dobře pájet. Díky svým vlastnostem se měď a její slitiny staly univerzálním a často využívaným strojírenským materiálem. Odhady hovoří o tom, že plných 70 % spotřeby mědi se v současné době využívá kvůli elektrické i tepelné vodivosti. Největší vodivost je charakteristická pro měkkou měď. Proto se tento materiál ve velké míře používá pro jádra kabelů a vodičů nebo vinutí cívek. Masivními spotřebiteli elektrických vodičů jsou především sítě vysokého nízkého a malého napětí.
Měrná vodivost mědi zároveň i vypovídá o její čistotě, neboť malé množství cizích prvků dokáže vodivost mědi významně snížit. Čistota mědi, která se používá coby elektrovodná, se pohybuje od 99,90 až do 99,99 %. Vlastnosti mědi je možno příznivě ovlivnit i přidáním jiných kovů. Stříbro kupříkladu umožňuje měď změkčit, zvýšit pevnost i odolnost bez znatelné ztráty vodivosti.

měděný drát

Měděné dráty a jejich praktické využití

V praxi se pro své vlastnosti využívá především lakovaný měděný drát. Ten je při výrobě pokryt elektroizolační lakovou vrstvou. Tyto speciální laky jsou roztoky polymerů. Výhodou tohoto typu drátu je zejména malá tloušťka i nízká hmotnost při porovnání s jinými materiály obdobných vlastností. Rozměry elektrických zařízení je díky tomu možné významně zmenšovat. Zejména se tento typ drátu používá na zhotovování vinutí u transformátoru, dále cívek, tlumivek a vinutí točivých strojů. Na trhu jsou dostupné i surové nelakované dráty. Ty jsou vhodné zejména pro pájení. Krom využití pro technické účely si surové dráty oblíbili také nejrůznější amatérští tvůrci (modeláři, výtvarníci atd.).

Široká nabídka měděných drátů

Společnost TME proto do svého produktového portfolia zařadila právě i měděné dráty ve vysoké kvalitě. Ostatně právě udržování nejvyšší možné úrovně produktů je jedním z pilířů jakostní politiky celé značky, jíž se Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. řídí již od svého založení. K tomu došlo v roce 1990. Původně malá rodinná firma se během let rozrostla do silného a stabilního podniku s mezinárodním zázemím.
Vlastní vývoj a řada let zkušeností přispěly k tomu, že ze značky TME je dnes přední globální distributor elektronických, elektrotechnických součástek, dílenského vybavení a průmyslové automatizace. Zároveň však společnosti klade zvláštní důraz na to, aby jí zůstaly vlastní hodnoty, jež si stanovila na svém počátku, tedy zejména orientace na jednotlivce a budování pevných vazeb se zákazníky i zaměstnanci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup