Když se měna hroutí

0 Comments


Našetřili jste si nějaké peníze na budoucnost? Pak jste určitě dobře udělali. Nějaké ty volné finanční prostředky se mohou vždycky hodit. Ty se nikdy neztratí. Totiž… Totiž vlastně se vám ztratí. V případě, že si je sice našetříte, ale tím to pro vás skončí. A sice proto, že peníze až na výjimečné doby setrvale ztrácejí svoji reálnou hodnotu. V časech dobrých jenom pozvolna, v dobách komplikovaných však nejednou i přímo rychlostí blesku.

zlaté placky

A je záhodno konstatovat, že dnes je ta poslední zmíněná doba. Doba, kdy se leccos zadrhlo v souvislosti s koronavirovou pandemií, kdy trh nefunguje tak, jak by měl, a to se nevyhnutelně podepisuje i na ceně peněz.
Zatímco měly české koruny ještě vcelku nedávno určitou hodnotu, nyní ji už takovou nemají. Naše měna jde rapidně dolů, dá se za ni toho pořídit pořád míň a míň, a tím je poškozen tu více a tu méně každý z nás. Protože kdokoliv má stále stejně vysoký nominální příjem, může si toho za tento pořídit pořád míň, a ten, kdo si něco našetřil, pak může jenom s nevolí pozorovat, jak jeho úspory představují stále menší hodnotu.
Chtělo by to určitě s tím něco udělat. Jenže mnozí z našinců dodnes netuší, co. Tito hledají na finančním trhu nějakou možnost, kam své peníze vložit s vidinou dostatečně vysokých úroků, jenže vesměs nejsou uspokojeni. Protože běžné účty a jim podobné produkty nenabízejí zhodnocení ani náhodou, a investiční produkty by sice mohly být teoreticky zajímavé, jenže u nich hrozí i prodělek a ztráta vložených financí. A takové riziko je ve složité době značné, takže je lepší se mu vyhnout.
Ale co pak zbývá, že?

zlato na krabičce

Pak už se dá vlastně spolehnout jen na výkup zlata. Protože jsou to investice právě do tohoto drahého kovu, jimiž se dá znehodnocení volných finančních prostředků zabránit. Protože zlato má svou stálou hodnotu, a čím jsou tak peníze bezcennější, tím víc se jich za něj dostane.
A proto lze vsazení na zlato doporučit všem, kdo nechtějí prodělat. Tedy všem rozumným střadatelům.